
Pigwa
Z tym roku poznałam się z panną pigwą. Podaną na porcelanie pośród traw. Trafiła do naszego domu w celu stworzenia z niej nalewki. Tutaj odkryliśmy wielowymiarowość tej gruszko-jabłkowatej w kształcie bomby witaminy C.






Wyjątkowy owoc
Tak twardego owocu dawno nie widziałam. Hiszpańska gama owoców, od tych najbardziej egzotycznych i nieznanych, po te wszystkim znane. Pigwa nie dorasta do pięt twardości (orzecha) oraz aromatu (niczym aromatów do ciasta!).


1. Właściwości
Gdy mamy dosyć cytryny, to na pomoc przyjdzie nam syrop z pigwy. Słodki, pyszny i zupełnie inny od „zimowych soków do wody”. Są źródłem witaminy C (polecany przy przeziębieniach) i ma wiele pektyn oraz olejków eterycznych. Ma pozytywny wpływ na układ krwionośny, obniża cholesterol i ciśnienie we krwi.


2. Zastosowanie
Zastosowanie owocu (poza walorami estetycznymi i jej pięknymi kwiatami), to głównie kuchnia. Powidła, marmolady, dżemy, syropy, wina i nalewki. Niegdyś również miód. Ma około 10-12% cukru w sobie. Więc po ich przetworzeniu plasterki mocno się marszczą. Wychodzi z nich cała słodycz.


3. Jak wykorzystać pigwę?
Ostatni na jesiennej liście owoc do przetworzenia. Późny październik to czas zbiorów tego owocu. Nie jest łatwo dostępny. Jego owoc kwitnie pięknie jak kwiat jabłoni. Najlepsza na syrop i nalewkę. Można z niej zrobić marmoladę oraz kompoty i wina. Jest bardzo soczysta.
4. Ciekawostki
Nazwa tego owocu pochodzi od miasta swojego pochodzenia. Cydonia: kreteńska miejscowość została godnie wyróżniona.
Drzewo miłości w starożytnej Grecji. Według dekretu w Atenach panny młode powinny skonsumować owoc przed nocą poślubną.



Przepis na syrop z pigwy









Poznaj przepis na cytrynówkę i przeczytaj o wspomnieniach z Sorrento.
Jakie piękne zdjęcia <3