Winogrona- Es Patris
Winogrona- Es Patris

Są to owoce bardzo estetyczne (najczęściej malowany owoce na ziemi), fotogeniczne (kiście soczystych winogron), ale także pyszne i stosowane na tysiące sposobów.

Pnącza mają od 10 do 40 metrów. Od 5 tys. lat p.n.e. są lekarstwem na układ pokarmowy.

Winogrona- Es Patris
Winogrona- Es Patris

Moje…nasze rodzinne winorośle rosną od południowej części. Dwa okna nad nimi są moje okna. Tunel, który stworzyły wokół domu, dawał wytchnienie latem, a światło tam było wyjątkowe.

Już Grecy widzieli, że uva i vino, to skarb naszych czasów. Dziś kojarzony głównie z Hiszpanią, Francją i Włochami. Kocha słońce, a ich winorośli sadzone jedne koło drugich są bajecznie piękne.

Winogrona- Es Patris
Winogrona- Es Patris

1.Właściwości:

Winogrona mają działanie antynowotworowe. Czerwona odmiana ma więcej witamin niż biała (a tak naprawdę zieloną). Owoce te są źródłem witaminy A, C i K. Ich składniki mineralne takie jak wapń i żelazo sprawią, że są polecane w diecie chorób układu krążenia.

2. Gdzie i kiedy sadzić?

Z miłością przede wszystkim! Również z myślą o tym, że ważne jest dbanie o nie. Przycinanie niechcianych szczepów, pielenie wokół. Późnym latem obcinanie z liści. Aby słońce mogło dostać się do winogron.

Najlepsza pora to wczesna wiosna lub późna jesień. „Tyle słońca w całym mieście, nie widziałeś tego jeszcze. Popatrz, o popatrz!”- właśnie takiego miejsca potrzebują winogrona.

Słonecznego! Stąd taki wielki sukces wino krajów południowych. Tamte owoce bogów codziennie mogą kąpać się w słońcu.

3. Zastosowanie:

Winogrona są wręcz idealne do produkcji wina, nalewek. Ususzone i dodane do placka- rodzynki dodadzą każdemu ciastu znakomitego smaku. Ocet winny działa antyoksydacyjne. Można nawet przygotować go samemu w domu.

4. Ciekawostki:

Hiszpanie jedzą 12 winogron o północy w Sylwestra!  Symbol powodzenia przez cały rok. Japończycy obierają te owoce…ze skórki.

Gatunków winogron jest tysiące (około 10 tys.). Rekordowa cena na kiść szlachetnego Ruby Roman wynosi 8400$.

Róża- lekiem na całe zło. Podobno posadzenie krzewu róży sprawi, że swoimi kolcami, odgoni niechcianego mączniaka, a winogrona z ich ochronną różą już niego bać się nie będą.

Liście winogron to dla Greków taka nasza…kapusta. Zawija się nimi gołąbki!

Z pestek winogron robi się olej.

Na obolałe nogi? Napar z winorośli. Stresujący dzień? Garść liści sprawi, że kąpiel oczyści i odświeży skórę.

Kochać albo nienawidzić. Rodzynki i winogrona są zakazane dla psów. Za to winogrona zażyczył na swoim nagrobku Kazimierz Wielki. Cały on, jak i owoce- symbol dobroczynności, nieśmiertelności, zbawienia.

To wino mszalne wyparło…miód pitny w Kościele.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *