Zakup domu w Hiszpanii mocno łączy się z obecną sytuacją pandemiczną. Kryzys to czas najlepszych chwil do inwestycji. Na pandemii tak samo jak wielu z nas/was straciło, ale wiele osób zyskało, lub budżet domowy miał taki sam poziom przychodu, ale bez wyjazdów i wakacji mamy pulę odłożonych środków. Wiele osób pracujących zdalnie mogło kosztem dojazdów i wydatków spowodowanych wyjściem z domu- zostać w domu wraz ze swoim portfelem.

Inwestycje 2020 zostały przesunięte na 2021, więc voila! Oto lista porad na kupujących apartament w Hiszpanii.

Mieszkam w Hiszpanii, więc mogę się wypowiedzieć o iberyjskim rynku nieruchomości.

1. Musisz wiedzieć…czego chcesz podczas zakupu domu w Hiszpanii

Zapewne znasz miejscowość, prowincję, gdzie chciałabyś/chciałbyś kupić swoją nieruchomość. Określ bardziej precyzyjnie miasteczko, dzielnicę, typ budownictwa, metraż, jaki Ci odpowiada oraz przedział cenowy. 

Zapisz alerty w największej bazie ogłoszeń nieruchomości:

https://www.idealista.com/en/

i czekaj, aż pojawią się nowości.

2. Co kraj to obyczaj

Weź pod uwagę czynniki tj. klimatyzacja, nasłonecznienie, wysokość pomieszczeń, typ bloku (apartamenty turystyczne czy blok ze stałymi lokatorami), bliskość sklepów i restauracji, dojazd do lotniska, dojazd/dojście do morza, parkingi, ostatnie renowacje oraz czy w mieszkanie jest narażone na atak owadów lub wysoką wilgoć przez nieszczelne okna.

3. Lista TOP i organizacja wyjazdu

Skorzystanie z usług agentów nieruchomości jest pewnym rozwiązaniem, ale także kosztownym. Osoby zajmujące się wynajmowaniem lub sprzedażą mieszkań, apartamentów lub domów mają swoje prywatne ogłoszenia na stronie www.idealista.com

Najbardziej ekonomicznym sposobem jest znalezienie ciekawych ofert od osób prywatnych, umówienie się z nimi na oglądanie lokalu, aby móc porównać obiekty. Można bez żadnego problemu umówić się na zobaczenie miejsca przez bardzo popularnym w Hiszpanii what’s up. Możemy porozumieć się w języku angielskim, ponieważ wiele mieszkań jest na sprzedaż dla międzynarodowego klienta.

4. Przyszłość nieruchomości

Należy brać różne scenariusze pod uwagę- także ten, że nie będziemy mogli przyjeżdżać do zakupionego mieszkania tak często, a może zwyczajnie znudzi się nam zakupione miejsce.

Zawsze powinniśmy mieć „z tyłu głowy” zarabianie na siebie lokalu. Może warto wynajmować je osobom trzecim, agencji, która zadba o klientów podczas naszej nieobecności? A może lepiej byłoby proponować naszym znajomym  przyjazdy, aby mieszkanie nie stało puste? Albo, nawet aby w ostateczności nawet sprzedać, w dobrej cenie.

Ceny nieruchomości są atrakcyjne, zabudowa gęsta, a wybór bardzo szeroki. Na szczęście nieruchomość letniskowa, to nie dom na całe życie i ograniczone możliwości zmiany. Można kupić, a za rok sprzedać i zainwestować w coś innego.

5. Niebezpieczeństwa południa

Podczas pandemii jednym z większych problemów pustych mieszkań mieszkańców z Barcelony, Madrytu czy innych europejskich miasta, na których czekały letnie rezydencje, były tzw. ocupas.

Mieszkania na co dzień stojące pusto czekające, aż ich właściciele raz w roku, przyjadą nad morze z rodziną, stały się wielką pokusą dla bezdomnych, lub osób, które nie miały środków na opłacenie własnego czynszu. Wprowadzali się oni masowo do pustych, całkiem zadbanych domów, do których nie było możliwości, że przyjedzie ich właściciel. Obowiązywał zakaz przemieszczania się po kraju i Europie.

Najbardziej przerażające nie jest tylko to, że ktoś mieszka w naszym domu, podczas naszej nieobecności bezprawie, ale prawa chroniące człowieka. Nie da się ot, tak wyrzucić kogoś z domu. Zanim nadejdzie decyzja o eksmisji z lokalu, może trwać bardzo długo.

To ryzyko pojawia się w biedniejszych miejscowościach, bez ochrony, portiera, więc kupując mieszkanie, warto także to brać pod uwagę.

Hiszpania
Hiszpania

Zakup domu w Hiszpanii ma wiele zalet, ale także kilka wad. Jedno jest pewne- wszystkie problemy da się rozwiązać dzięki pomocy osób zaufanym, na miejscu. W Hiszpanii jest wiele firm, które pracują w nadmorskich miejscowościach i za adekwatną kwotę mogą pomóc zaopiekować się naszą nieruchomością. Słońce, plaża, pyszne jedzenie i prawie zawsze piękna pogoda bardzo szybką zrekompensują trudności podczas zakupów mieszkania czy domu.

Gdy ten etap masz już za sobą i zastanawiasz się, gdzie kupić swoje mieszkania czy dom przeczytaj post o tym W jakiej części Hiszpanii kupić mieszkanie nad morzem?

2 thoughts on “Dom i mieszkanie w Hiszpanii. O czym pamiętać przed jego zakupem?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *